مقاله

سنتور برای چه سنی مناسب است؟

برخلاف تصور رایج، یادگیری سنتور محدود به سن خاصی نیست. ساختار و نحوه نوازندگی این ساز، آن را برای افراد در سنین مختلف قابل یادگیری می‌کند.

شاید شنیده باشید که با بالا رفتن سن، یادگیری سنتور دشوارتر می‌شود. اما تحقیقات علمی خلاف این را ثابت می‌کنند. در واقع، با افزایش سن، فرآیند یادگیری به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد.

یادگیری سنتور می‌تواند یک فعالیت لذت‌بخش و مفید برای افراد در هر سنی باشد. این ساز به افراد کمک می‌کند تا استعداد و توانایی‌های خود را شکوفا کرده و از زندگی لذت بیشتری ببرند.

 

مثلث آموزش، تمرین، ذهنیت

در یادگیری موسیقی یک مثلث وجود دارد که اگر سه ضلع این مثلث رعایت شود، شما قطعا موفق به یادگیری سنتور خواهید شد. این مثلث سه ضلع ذهنیت، آموزش، تمرین دارد که اگر هر سه ضلع این مثلث بصورت صحیح و اصولی پیش برود قطعا شما به موفقیت در موسیقی خواهید رسید. به این بپردازیم که این سه ضلع چه تعریفی دارند و چگونه مارا به موفقیت می رسانند:

ذهنیت

اگر بنا باشد بین سه ضلع این مثلث الویت بندی کنیم قطعا ذهنیت مناسب در صدر قرار میگیرد. ذهنیت چیست؟ ذهنیت مجموعه ی باور های ماست. ما در زندگی برای هر موضوعی یکسری باورهای شخصی داریم، که البته ممکن است این باور ها از خانواده و جامعه به ما منتقل شده باشد. ممکن است در زندگی باور داشته باشیم که موسیقی برایتان دیر شده است یا استعداد یادگیری سنتور را ندارید! این ها همه یک باور است و خود را در زندگی نشان میدهند و قطعا باور های نامناسبی هستند و موجب میشوند تا شما به هدف نرسید. با یک ذهنیت درست شما قطعا به هدف میرسید ولی با یک ذهنیت نادرست، احتمال رسیدن به هدف غیر ممکن یا حداقل درصد کمی پیدا میکند.

پس در اولین قدم بایستی باور های اشتباه خود را پیدا کنید و آن ها را با باور های درست جایگزین کنید. در دوره طوفان سنتور، جلسات ویژه ای برای ساختن ذهنیت مناسب برای هنرجو آماده شده است.

آموزش

دومین الویت پس از ذهنیت درست، آموزش صحیح است. آموزش صحیح، سریع ترین راه دستیابی شما به موفقیت در موسیقی است. آموزش درست همیشه در حال بروز رسانی و تغییر است و مشکلات آن رفع میشود. متاسفانه اکثر دوره ها و آموزشگاه ها از روش های سنتی و قدیمی برای پیشبرد هنرجو استفاده میکنند، این موضوع باعث کندی پیشرفت و در نتیجه دلزدگی هنرجو از ادامه مسیر میشود. یک متد آموزشی صحیح از تمام قابلیت های هنرجو جهت رفع ضعف های هنرجو استفاده می کند، به همین دلیل هنرجو بعد از پیش رفتن با این آموزش ضعف عمده ای در خود احساس نمی کند و در یادگیری سنتور موفق تر خواهد بود.

تمرین

بدون تمرین کردن، دو مورد بالا هیچ کاری را به پیش میبرند، در واقع کلید موثر بودن ذهنیت و آموزش، تمرین کردن است. تمرین کردن البته باید اصول مشخصی داشته باشد تا به شما نتیجه دلخواه را بدهد. تمرین شما باید دارای برنامه مشخص و درستی باشد. متاسفانه در روش قدیمی آموزش به شما هیچ برنامه و اصول مشخصی برای تمرین کردن ارائه نمیشود! در حالی که تمرین بدون برنامه مثل این است که با کوبیدن خود در دیوار، قصد خراب کردن دیوار را داشته باشید! در دوره طوفان سنتور، برای هر روز هنرجو برنامه مشص تمرینی ارائه میشود، بدین صورت هنرجو، راه پیشرفت را بسرعت طی میکند.

سخن آخر

شاید این باور عمومی وجود داشته باشد که با افزایش سن، توانایی (یادگیری سنتور) کاهش می‌یابد. اما تحقیقات علمی خلاف این را ثابت می‌کنند. در واقع، با بالا رفتن سن، توانایی مغز در یادگیری موسیقی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

بنابراین، اگر به (یادگیری سنتور) علاقه دارید، سن نباید مانعی برای شما باشد. فقط کافی است ذهنیت درستی داشته باشید، آموزش اصولی را پیش بگیرید و طبق برنامه تمرین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *