مقاله

نحوه یادگیری سنتور

بطور کلی در مدت زمان یادگیری سنتور می توان به سه عامل بسیار مهم اشاره کرد:

استعداد

بدون شک یادگیری هر فن و هنری به حداقلی از استعداد و علاقه نیاز دارد. البته اگر فردی استعداد داشته باشد اما با تلاش و پشتکار تمرین نکند، در این راه موفق نخواهد شد.

علاقه

فاکتور با اهمیت دیگر میزان تلاش، پشتکار و تمرین مداوم شماست. با هفته ای یک الی دو ساعت تمرین سنتور، به نقطه ی قابل توجهی در سنتورنوازی نخواهید رسید و باید حداقل روزی یک الی دو ساعت تمرین را داشته باشید.هنرجویانی که در خانواده های اهل موسیقی بزرگ می شوند و همیشه صدای ساز در گوششان است، احتمالا در کلاس سنتور پیشرفت سریعتری خواهند داشت.البته هنرجویان دیگر که علاقمند هستند، می توانند با پشتکار و تمرین مداوم، این کمبود را جبران کرده و حتی گوی سبقت را از هنرجویان با استعداد موسیقی بربایند.

تلاش

فاکتور با اهمیت دیگر میزان تلاش، پشتکار و تمرین مداوم شماست. با هفته ای یک الی دو ساعت تمرین سنتور، به نقطه ی قابل توجهی در سنتورنوازی نخواهید رسید و باید حداقل روزی یک الی دو ساعت تمرین را داشته باشید.

نکات دیگر درباره مدت زمان یادگیری سنتور

توجه کنید که مطالب گفته شده در بالا تنها مربوط به بخش هنرجو بود، بخش دیگری از پروسه ی یادگیری هنرجویان مرتبط با مدرس سنتور خوب است که ویژگی های لازم را داشته باشد. همچنین شما می توانید با گوش دادن به قطعات موسیقی سنتی ایرانی، تماشای ویدئوهای اساتید قدیم و جدید، شرکت در کنسرت ها و محافل موسیقی، علم و تجربه ی موسیقایی خود را بیشتر کنید.

توجه کنید تمام نکات بالا تکمیل کننده ی یکدیگر هستند و با انجام دادن یک یا دوتا از آن ها به سطح قابل قبول در سنتور نخواهید رسید.

نکته بعدی مشخص کردن سطح انتظار هنرجوی موسیقی از یادگیری سنتور است که باعث می شود زمانهای متفاوتی را برای آن در نظر گرفت.به عنوان مثال اگر توقع یادگیری سنتور در حد درآوردن صدای ساز و نواختن تعدادی قطعه را داشته باشید حدود 1 تا2سال زمان می برد،اما در صورتیکه قصد تسلط کامل بر ساز،یادگیری تکنیکهای مختلف نوازندگی سنتور،همراهی با سازهای دیگر و همراهی باگروه را داشته باشید این زمان ممکن است در حدود4تا5 سال طول بکشد.

معمولا اگر شخص در جه 1 یا 2 در خانواده هنرجو ، هنرمند باشد می توان گفت هنرجو ژنتیک یادگیری موسیقی را در زمان های کوتاه تر دارد.
البته این به این معنا نیست که دیگر علاقه مندان مستعد یادگیری سنتور نباشند در خیلی موارد افراد معمولا با تلاشی که در تمرینات روزمره خود داشته اند در زمانهای بسیار کوتاهی از دیگر افراد با سابقه ژنتیکی پیشه گرفته اند.
یکی دیگر از عوامل موثر در یادگیری این ساز انتخاب یک آموزشگاه موسیقی و یک استاد سنتور که بسیار دلسوزانه و اصولی با ارائه مسیر صحیح در جهت آموزش سرعت یادگیری را دوچندان کند.

نکته مهم بعدی تمرین مداوم و روزانه است.هنرجویانی که طبق یک برنامه ریزی منظم، هر روز ساعتی را به تمرین سنتور اختصاص می دهند قطعا مدت زمان کمتری طول می کشد تا روی ساز خود مسلط شوند.تمرین صحیح و منظم تاثیر بسیاری در پیشرفت هنرجویان دارد و اساتید سنتور نیز دقیقا همین توصیه را به هنرجویان می کنند و پایه اصلی پیشرفت در آموزش موسیقی را تمرین مستمر می دانند.

اگر می خواهید در آینده نوازنده سنتور خوبی باشید باید وقت مناسبی را برای تمرین های پایه ای اختصاص دهید.تمرینات پایه ای برای آشنایی شما با ساختار ساز، نحوه صدادهی، چگونگی نشستن و ضربه زدن به سیم ها طراحی می شوند.هر چه وقت بیشتری را به این نوع تمرین ها اختصاص دهید در آینده نتایج آن را در پیشرفت نوازندگی خود خواهید دید.

آیا بعد از یک سال حرفه ای شدن در سنتور امکان پذیر است؟

اگر همه موارد گفته شده در بالا به خوبی پیش رود هم هنرجو کار خود را درست انجام دهد و هم مدرس و آموزشگاه فضای مناسبی را برای یادگیری فراهم کنند بعد از یک سال هنرجو به باروری و شکوفا شدن نزدیک می شود.

در اینجا لقب حرفه ای را نمی توان به هنرجو اطلاق کرد اما بعد از یک سال هنرجو در دسته میانی قرار می گیرد که برای حرفه شدن و پیشرفت مستعد است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *